رفع جای چوش

جزئیات سرویس ها

رفع جای چوش

دوشنبه 02 بهمن 1402 Fix the boil
رفع جای چوش

چه راهکارهایی برای از بین بردن جای جوش می‌شناسید؟ جوش زدن یکی از بدترین اتفاقاتی است که همه ما آن را در طول زندگی برای یک‌بار هم که شده تجربه کرده‌ایم. برخی از جوش‌های فعال دردناک‌اند و برخی تنها ظاهر صورت را بد می‌کنند. اما خوشبختانه می‌توان آنها را درمان کرد و با روش‌های مختلف از شر آنها خلاص شد.

با وجودی که جوش‌های فعال به اندازه کافی کلافه‌کننده هستند، بدتر از آنها زخم‌ها یا اسکارهایی است که آکنه‌ها از خود به جا می‌گذارند. این جای جوش‌ها به‌اندازه کافی ناامیدکننده هستند. اما خبر خوب این است که حتی اسکار آکنه‌ها نیز قابل‌درمان است. بیایید کمی بیشتر با انواع جای جوش و روش‌های از بین بردن جای جوش آشنا شویم تا اگر با آن درگیر هستید بدانید که چطور باید از شرشان خلاص شوید.

جای جوش

هر بار که صورت شما جوش می‌زند، در پوست حالتی حفره‌مانند ایجاد می‌شود که جای انواع اکنه جوش  است. آکنه‌ها به‌صورت برآمدگی از پوست شما خارج می‌شوند. زمانی که آکنه‌ها تخلیه می‌شوند، جای آنها به‌صورت یک اسکار باقی می‌ماند که به آنها جای جوش می‌گویند.

به‌عبارت‌دیگر اسکار ناشی از آکنه نتیجه التهاب لکه‌های آکنه است. منافذ آکنه متورم می‌شود و در دیواره منافذ شکستگی رخ می‌دهد. برخی از لک‌های آکنه کوچک هستند و جای زخم ایجادشده کم‌عمق است و به‌سرعت بهبود می‌یابند. گاهی اوقات محتویات لکه‌ها به بافت اطراف می‌ریزد و جای زخم‌های عمیق‌تری ایجاد می‌کند. در این شرایط است که باید به دنبال راهی برای از بین بردن جای جوش بود.

۱. جای جوش سر سیاه

یکی از انواع جوش‌هایی که روی صورت ظاهر می‌شود، جوش سرسیاه است. این دسته از برآمدگی‌های سیاه‌رنگ که کمتر به‌عنوان جوش در نظر گرفته می‌شوند، کمتر هم تمایل به ایجاد جای جوش دارند و معمولاً به‌خوبی به درمان پاسخ می‌دهند.

۲. جای جوش سر سفید

آکنه‌های سفیدرنگ هم معمولاً جوش‌های ریز چرکی هستند که بعد از مدتی از بین می‌روند. معمولاً اگر دست‌کاری نشوند یا به‌زور کنده نشوند، جای جوش قابل‌توجهی را ایجاد نمی‌کنند. بااین‌وجود اگر آکنه‌ها دست‌کاری شوند می‌توانند اسکار ایجاد کنند.

۳. جای پاپول ها

پاپول‌ها برجستگی‌های صورتی تا قرمزرنگی هستند که لمس آنها دردناک است. معمولاً این نوع جوش‌ها نیز اسکار شدیدتری را ایجاد می‌کنند و معمولاً جای آنها قرمزرنگ و ملتهب است.

۴. جای پوسچول ها

برخی از انواع جای جوش ضایعات پر از چرکی به نام پوسچول‌ها هستند که پایه آنها قرمزرنگ است و در بالا به رنگ سفید یا زردرنگ دیده می‌شوند. جای جوش این آکنه‌ها نیز می‌تواند بسیار ملتهب، گود و بدشکل شود.

۵. جای ندول

برخی از انواع جای جوش نیز مربوط به ندول‌ها هستند. ضایعات جامدی که اندازه بزرگ‌تری دارند و می‌توانند بیشتر آسیب برسانند، چرا که به عمق پوست کشیده می‌شوند. به همین دلیل هم ممکن است جای جوش عمیق‌تری ایجاد کنند.

علل جای جوش

پوست بزرگ‌ترین اندام بدن است. این اندام دارای سه‌لایه اصلی است که از بیرون شامل اپیدرم، درم و هیپودرم می‌شود. این لایه‌ها با وجود غدد چربی کاملاً مستعد آکنه هستند. جای جوش نتیجه التهاب لکه‌های آکنه است. همان‌طور که گفته شد در اثر تورم منافذ حاوی جوش و سرایت التهاب به دیواره‌ها و بافت‌های اطراف جوش، اسکار آکنه یا جای جوش ایجاد می‌شود.

درواقع جای جوش به این دلیل اتفاق می‌افتد که بدن شما در تلاش است تا آکنه را ترمیم کند. نحوه واکنش بدن شما به یک زخم تعیین می‌کند که چقدر جای اسکار ناشی از آکنه خواهید داشت. فرایند ترمیم شامل ایجاد کلاژن است. اگر کلاژن بیش‌ازحد وجود داشته باشد، زخم‌های برجسته ظاهر می‌شوند. سایر اسکارها به دلیل ازبین‌رفتن بافت ایجاد شده و باعث ایجاد حفره یا فرورفتگی در پوست می‌شوند.

درمان جای جوش

سوال مهم‌تر این است که آیا امکان از بین بردن جای جوش وجود دارد؟ همان‌طور که پیش‌ازاین هم گفته شد خبر خوب این است که اسکارهای ناشی از آکنه قابل‌درمان هستند. اما قبل از شروع درمان ابتدا باید یک‌بار برای همیشه از شر هر گونه آکنه خلاص شد، چرا که جوش‌های جدید می‌توانند منجر به ایجاد جای جوش‌های جدید هم شوند.


نظرات (0)
با ما در ارتباط باشید...